Měsíc do Vánoc a vy ještě nemáte vánoční dárek? Vsaďte na portské víno v krásném dárkovém balení!

Co je vlastně portské víno?

Portské víno je obohacené víno, do kterého se před ukončením kvašení  přidává brandy. Z hroznů se nejprve vylisuje mošt, který se nechá kvasit v uzavřených nádržích. Po vykvašení je mošt přečerpán do sudů, v nichž je už předem připraveno brandy, které okamžitě kvašení zastaví. Víno pak ještě před nalahvováním dále dozrává v těchto sudech. Vinná réva se pěstuje pouze v údolí řeky Douro v severním Portugalsku, na jedné z nejstarších vinic na světě, kde se hrozny pěstují nejméně dva tisíce let. Stejně jako jiná skvělá klasická vína, vděčí i Portské za svůj výjimečný charakter kombinaci klimatu, půdy, odrůdy hroznů a vinařské tradici. Místní vinaři zde sklízejí přes 80 různých hroznových odrůd. Většina z nich se pěstuje pouze v Portugalsku. Portské víno se kvůli své bohatosti nejčastěji podává jako dezertní víno.

Jedním z fascinujících aspektů portského vína je právě jeho rozmanitost druhů, z nichž každý má svůj vlastní charakter. Existuje několik druhů portských vín, ale většina spadá do těchto 4 kategorií.

  • Červené​​ (Ruby)
  • Bílé
  • Rose
  • Tawny  

Portské víno Červené (Ruby)

Ruby (červený) je základní a nejrozšířenější produkovaný druh portského. Po fermentaci je uloženo v nádržích vyrobených z betonu nebo nerezové oceli, aby se zabránilo oxidačnímu zrání a zachovala se jeho sytě červená barva. Toto víno se obvykle míchá tak, aby odpovídalo stylu značky, v jejímž rámci má být prodáváno. Víno je před lahvováním zjemňováno a filtrováno za studena a s věkem se obvykle nezlepšuje.

Bílé portské víno

Bílé portské víno se vyrábí z bílých hroznů a lze jej vyprodukovat v široké škále stylů. Obyčejné bílé portské tvoří vynikající základ pro koktejly, zatímco ta starší chutnají nejlépe samotná, řádně vychlazená. Existuje celá řada druhů bílého portského, od suchého až po velmi sladké. Pokud bílá portská vína zrají po dlouhou dobu v dřevěných sudech, ztmavnou, případně dosáhnou bodu, kdy je obtížné určit, zda bylo původní víno červené nebo bílé.

Rosé Port

Rosé Port: Jedná se o nový styl portského vína vyrobeného jako růžové víno s příchutí jahod, fialek a karamelu

Tawny Port

Tawny Port: – jsou vína vyráběná z červených hroznů, která zrají v dřevěných sudech. V důsledku toho postupně dozrávají do zlatavě hnědé barvy. Nejčastěji se setkáme s chutí ořechů a karamelu.

Více než jakékoli jiné víno nabízí Portské nekonečné možnosti pro spárování s jídlem. Tradičně se podává na konci jídla se sýrem, jako dezertní víno nebo jako nápoj po večeři. Některé druhy, jako bílé portské, si můžete vychutnat naopak jako aperitiv. Mnoho kreativních kuchařů si také užívá spárování portského vína s hlavními pokrmy a je to jedno z nejlepších vín, které si můžete vychutnat s čokoládou nebo jemným doutníkem. Přístav je považován za jedno z nejvíce civilizovaných a společenských vín, které pomůže učinit každou příležitost zvláštní, ať už jde o tichý večer u ohně, neformální setkání přátel nebo sofistikované formální jídlo.

Nevíte si rady? My Vám pomůžeme.

Kromě skvělého portského na našem eshopu www.vinazportugalska.cz nabízíme také bílé, růžové a červené víno osobně pečlivě vybírané z těch nejlepších vinařských oblastí. Navíc teď v předvánočním čase víno obdržíte v krásném dárkovém balení, které je vhodné jak pro muže, tak ženy.

Přejeme poklidné vánoční svátky a na zdraví!

Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let.
Při převzetí zboží bude ověřen váš věk.
Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
X