+420 774 869936 info@vinazportugalska.cz Ve žlíbku 1800/77
 • Čeština
 • Hledat
  Košík 
  0
  18+

  Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let

  Výrobci vín

  Vinařské oblasti

  Cortes de Cima

  Cortes de Cima je v Portugalsku vyhlášeno jako průkopnické a možná i tak trochu pirátské vinařství. Snad proto, že jsme sem přijeli před 20 lety jako cizinci, jsme vždycky měli sklony dělat věci jinak a někdy přímo „nelegálně“. V roce 1999 jsme byli první, kdo v Portugalsku založil webové stránky svého vinařství. Když v této tradici teď pokračujeme spouštěním prvního vinařského blogu v Portugalsku, snažíme se naplnit myšlenku citátu Boba Dylana, který jsme natiskli na zadní stranu etiket našeho „nelegálního“ vína Syrah nazvaného Incognito – chcete-li žít mimo zákon, musíte být upřímní…

  Naše filozofie

  Na vinicích, ze kterých pochází naše víno, se snažíme zachytit štědré slunce oblasti Alentejo. Naše práce končí ve vinařství, kde se zralými hrozny nakládáme velmi pečlivě, abychom uchovali jejich koncentrovanou barvu, aroma i ovocnou příchuť. Vyrábíme plná a bohatá červená vína, která v lahvi zachycují spoustu slunečního světla.

  Naše zásada – říkáme „ne“ VPQRD!

  Ačkoliv se naše vinice nacházejí v oblasti VPQRD, tento systém jsme odmítli a raději se řadíme do volnější kategorie „Regional Alentejano“, která nám dává větší svobodu ve výběru odrůd révy i při uplatňování našeho systému vyvazování.

  Styl našich vín

  Se silnou a koncentrovanou ovocnou šťávou se jemně snoubí francouzský a americký dub vyvážený zralými a hladkými tříslovinami. Naše vína jsou zcela připravena k pití, ale zráním v lahvi mohou svůj charakter ještě dále zlepšovat.

  Statek

  Naše rodinné vinařství se nachází v jižním Portugalsku a je naším domovem od roku 1988. Celkem k němu patří 365 hektarů půdy, což z něj dělá na poměry oblasti Alentejo jenom středně velkou usedlost. 130 ha jsou vinice, 50 ha olivové háje a 50 ha plocha zalesněná korkovými a cesmínovitými duby a borovicemi.

  Vinice

  Náš systém vyvazování Smart-Dyson nám pomáhá omezovat použití chemikálií na vinici, protože hrozny lépe vystavuje slunci a vzduchu, čímž přirozeně zamezuje růstu plísní a hub. Hrozny jsou vystaveny rannímu slunci a chráněny před odpoledními paprsky, což vede k vyšší koncentraci barviv, aromat i chutí našich vín. Nejenom že náš systém typu „Smart-Dyson“ byl prvním svého druhu v Portugalsku, ale byl dokonce považován za ilegální. Aragonez – 44 hektarů, Syrah – 41 hektarů, Trincadeira – 10 hektarů, Touriga Nacional – 15 hektarů, Cabernet Sauvignon – 2 hektary a bílé odrůdy – 18 hektarů.

  Půda a podnebí

  Půda našich vinic je tvořena hnědým středozemním jílem s hlubokým vápencovým podložím, které dobře odvádí vodu.

  Podnebí je zde převážně slunečné a suché. Léta jsou horká a zimy chladné, ale téměř bez mrazu. Blízkost Atlantického oceánu (100 km směrem na západ) trochu mírní naše jinak teplé středomořské klima.

  Udržitelné vinařství

  Naše vinice a olivové háje mají certifikát programu udržitelnosti nazvaného „integrovaná ochrana“. V rámci tohoto programu máme povoleno používat jenom „měkké“ chemické látky, a to jenom tehdy, když se objeví nějaké příznaky – preventivní postřik není povolen. S tím, jak teploty v důsledku globálního oteplování dále rostou, stává se pro vinice stále důležitějším hospodaření s vodou. V zavlažování jsme zcela soběstační a používáme pouze vodu z vlastních nádrží, které jsou doplňovány během deštivých zimních měsíců.

  Výroba vína

  Vína v CORTES DE CIMA vyrábíme z vybraných hroznů, které jsou ručně sklízeny z našich vlastních vinic a které pak individuálně kvasí a zrají v malých šaržích. Každou vinici pečlivě sledujeme, abychom mohli rozhodnout, kdy nastal optimální čas pro sklizeň a v jakém pořadí budeme sklízet.

  Hrozny kvasí bez stopek v kontrolované teplotě a často provádíme tzv. délestage (prolévání), které zvýrazňuje ovocný charakter vína a rozvíjí strukturu a rovnováhu tříslovin. Naše nejlepší vína zrají před stáčením do lahví, které si také provádíme sami, 6 až 12 měsíců v dubových sudech.

  Řekli o nás

  „Alentejo vždy mělo své čelní představitele; po celém regionu se objevují skvělá nová vinařství, která se mohou směle řadit k zavedeným značkám, jako je Cortes de Cima.“ – Mark Squires, Wine Advocate (prosince 2007)

  Ocenění

  Od roku 1996, kdy jsme uvedli na trh své první víno, jsme vyhráli více než 300 ocenění na velkých mezinárodních soutěžích, mezi nimiž bylo 13 trofejí, 5 nejlepších vín ze své země, 12 nejlepších vín ve své třídě, 6 velkých zlatých cen, 43 zlatých medailí a 95 stříbrných medailí. V roce 2008 jsme vyhráli jak cenu za portugalské červené víno na IWC, tak ocenění portugalské vinařství roku na IWSC.

  Galerie

  Vína z vinařství

  Cortes de Cima Courela

  Cortes de Cima Courela

  Červené víno. 2016
  Hluboká rubínová barva. Vůně je elegantní a nazrálá, připomínající zralé bobulové ovoce. Chuť je svěží, lehká a jemná.
  Doporučeno k
  Červené maso
  Sýry
  CENA 190
  Cortes de Cima Tinto

  Cortes de Cima Tinto

  Červené víno. 2013
  Aroma tmavého lesního ovoce s náznakem balsamico. Intenzivní, pevná, dobře strukturovaná chuť pikantního ovoce z dlouho trvajícím závěrem. Toto víno bude vynikající i ve svém mládí, ale archivace v lahvi neuškodí.
  Doporučeno k
  Červené maso
  CENA 560
  Cortes de Cima Reserva

  Cortes de Cima Reserva

  Červené víno. 2012
  Intenzivní, komplexní aroma červeného bobulového ovoce s tóny koření, hořké čokolády, tabáku a kůže. Chuť je bohatá, sametová a elegantní s hladkou poddajnou tříslovinou. Dlouhý závěr.
  Doporučeno k
  Červené maso
  CENA 2450
  Cortes de Cima Pinot Noir

  Cortes de Cima Pinot Noir

  Červené víno. 2015
  Harmonická a elegantní aroma nabízí tony zralého bobulového ovoce s tony jahody, vanilky a zemitým podtónem. Šťavnatá, lehce pikantní ovocná vyvážená chuť podpořena dobrou strukturou a lehkou tříslovinkou. Dlouhý sametový závěr.
  Doporučeno k
  Červené maso
  Sýry
  CENA 1065
  Více