+420 774 869936 info@vinazportugalska.cz Ve žlíbku 1800/77
 • Čeština
 • Hledat
  Košík 
  0
  18+

  Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let

  Vinařské oblasti

  Azal

  Azal Branco je odrůda se zelenými slupkami, která se pěstuje především v oblasti Minho v severozápadním Portugalsku, kde se jedná o druhou nejoblíbenější odrůdu po Loureiro. Z Azal Branco se vyrábí čerstvá, živá vína Vinho Verde DOC, která se přidávají do směsí a jenom málokdy se prodávají coby jednodruhová vína. Méně známá odrůda Azal Tinto je červenou variantou Azal Branco. Jako všechny portugalské odrůdy má i Azal Branco ještě mnoho dalších jmen – je známé také jenom jako Azal (přičemž se může plést se svým tmavším sourozencem), ale i coby Carvalha, Es Pinheira a Gadelhudo. Azal Branco je vysoce výnosná odrůda, která produkuje středně velké a kompaktní hrozny velkých bobulí. Protože dozrává pozdě a má vysoký obsah kyselin, vděčí této odrůdě mnoho směsí z Vinho Verde za svou svěžest. „Zelená vína“ Vinho Verde se pijí mladá a jsou velmi živá a lehká. Totéž platí i pro místní červená vína. Jednodruhová vína Azal Branco jsou světle žlutá, mají lehkou chuť a působí téměř jako střik, jak se na správné Vinho Verde sluší. Jsou čerstvá a svěže kyselá s častými příchutěmi jablek, citrusů a pomerančů. Ve směsích se používá společně s odrůdami Loureiro, Trajadura (Treixadura), Arinto(Pedernã), Avesso (Cayetana) a Alvarinho(Albariño).

  Azal Branco je v současnosti trochu na ústupu a je postupně vytlačována aromatičtějšími odrůdami, které lépe dozrávají, jako je Loureiro a Alvarinho.

  Mezi další jména této odrůdy patří Azal, Carvalha, Es Pinheira, Gadelhudo.

  Azal

  Vína obsahující tuto odrůdu

  Casal Garcia Vinho Verde Branco

  Casal Garcia Vinho Verde Branco

  Vinho Verde. 2017
  Tohle osvěžující, vyvážené víno má zářivě citronovou žlutou barvu se stříbřitými odlesky. Dobrá viskozita. Vůně je čistá, s nádechem grepové kůry, citronové trávy a mandarinek. Chuť je jednoduchá, středně plná, šťavnatá. Je čiré a jemně šumivé.
  Doporučeno k
  Aperitiv
  Ryba
  Salát
  CENA 185