Visa Master Card Maestro Dinner Club Messenger Ulozenka Ceska Posta DPD Slovenská pošta
+420 774 869936 info@vinazportugalska.cz
Vina z Portugalska
Menu
18+

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let

Azal

Azal Branco je odrůda se zelenými slupkami, která se pěstuje především v oblasti Minho v severozápadním Portugalsku, kde se jedná o druhou nejoblíbenější odrůdu po Loureiro. Z Azal Branco se vyrábí čerstvá, živá vína Vinho Verde DOC, která se přidávají do směsí a jenom málokdy se prodávají coby jednodruhová vína.

Méně známá odrůda Azal Tinto je červenou variantou Azal Branco. Jako všechny portugalské odrůdy má i Azal Branco ještě mnoho dalších jmen – je známé také jenom jako Azal (přičemž se může plést se svým tmavším sourozencem), ale i coby Carvalha, Es Pinheira a Gadelhudo. Azal Branco je vysoce výnosná odrůda, která produkuje středně velké a kompaktní hrozny velkých bobulí. Protože dozrává pozdě a má vysoký obsah kyselin, vděčí této odrůdě mnoho směsí z Vinho Verde za svou svěžest. „Zelená vína“ Vinho Verde se pijí mladá a jsou velmi živá a lehká. Totéž platí i pro místní červená vína. Jednodruhová vína Azal Branco jsou světle žlutá, mají lehkou chuť a působí téměř jako střik, jak se na správné Vinho Verde sluší. Jsou čerstvá a svěže kyselá s častými příchutěmi jablek, citrusů a pomerančů. Ve směsích se používá společně s odrůdami Loureiro, Trajadura (Treixadura), Arinto(Pedernã), Avesso (Cayetana) a Alvarinho(Albariño).

Azal Branco je v současnosti trochu na ústupu a je postupně vytlačována aromatičtějšími odrůdami, které lépe dozrávají, jako je Loureiro a Alvarinho.

Mezi další jména této odrůdy patří Azal, Carvalha, Es Pinheira, Gadelhudo.

Azal

Vína obsahující tuto odrůdu

Casal Garcia Vinho Verde Branco

Casal Garcia Vinho Verde Branco

Vinho Verde. 2018
Tohle osvěžující, vyvážené víno má zářivě citronovou žlutou barvu se stříbřitými odl...
Doporučeno k
Aperitiv
Ryba
Salát
CENA 185