Nero d‘Avola (taktéž známá jako Calabrese) je nejvýznamnější a nejčastěji pěstovanou odrůdou červeného vína na Sicílii. Na tomto ostrově jsou vína Nero d‘Avola již po staletí produkována ve velkém.
V překladu Nero d‘Avola jakožto „Černá z Avoly“ odkazuje na výrazně tmavé zbarvení hroznů ale přesná historie této odrůdy je stále předmětem debat. Původ odrůdy můžeme hledat například podle synonyma názvu odrůdy Calabrese ve významu „z Kalábrie“, ale tento název může být také odvozeninou pojmu Calaurisi, což je historické pojmenování pro „někoho z Avoly“.
Po většinu 20. století byla odrůda Nero d‘Avola používána pouze jako součást směsi hroznů a zřídka pak byla uvedena na vinětách láhví. Počátkem 21. století se však osud hroznů značně proměnil a odrůda Nero d‘Avola začala být produkována i jako jednodruhové víno. Často bývá přirovnáváno k Syrah vzhledem k jejich podobným podmínkám pěstování (Sicílie má horké středomořské podnebí) a podobným vlastnostem, která obě odrůdy vykazují.
V závislosti na metodě zpracování může být Nero d‘Avola zpracováno jako těžké tmavé víno zrající v dubových sudech a vhodné k archivaci nebo jako mladé a svěží víno. V mladších vínech je patrná svěžest, šťavnatost, tóny švestek a vůně červeného ovoce, zatímco komplexnější příklady vín nabízejí chutě čokolády a vyzrálých malin.
Nero d‘Avola má typicky vysoký obsah tříslovin, střední kyselost a plné tělo. Avšak může být velmi jemné a hladké, když je pěstováno ve vysokých nadmořských výškách, kde nižší teplota omezuje stupeň alkoholu. Těchto možností využívá produkce východní Sicílie a v poslední době také například Austrálie či Kalifornie. Díky své bohaté barvě bývá také odrůda Nero d‘Avola využívána pro výrobu růžového vína.