Petit Verdot

Petit Verdot je odrůdou červeného vína s malými bobulemi se silnou slupkou, která je obzvláště ceněna pro svoji hloubku barev. Tradičně hraje tato odrůda malou roli v klasických směsích Bordeaux, ale odrůdová vína Petit Verdot se nyní objevují v mnoha oblastech Evropy, Ameriky i Austrálie.

Odrůda Petit Verdot má, jak se dá čekat, svého známějšího příbuzného Gros Verdot (malý a velký Verdot). Společná část názvu „Verdot“ bychom mohli zhruba přeložit jako „ten zelený“, což odkazuje na sklon této odrůdy k nedozrávání; v chladných obdobích produkuje odrůda Petit Verdot tvrdé nezralé zelené bobule.

Hrozny Petit Verdot

Vzhledem k vysokému obsahu antokyaninů ve slupce hroznových bobulí, která je u Petit Verdot velmi silná, mají vína z této odrůdy hlubokou, inkoustovou, fialovo-černou barvu. Také mají tato vína vysoký obsah taninu, který je taktéž dán malými bobulemi a poměrem jejich slupky, dužiny a semen.

V šedesátých letech dvacátého století se osud odrůdy Petit Verot výrazně změnil. Vinice v Bordeaux, které byly po léta domovem této odrůdy, byly osazeny spolehlivě módnějšími odrůdami vín. Odběratelé vín (především ve Spojených státech) upřednostňovali plnou chuť ovocného Merlotu či texturou oplývající královskou odrůdu Cabernet Sauvignon.

Po nějaký čas se zdálo, že odrůda Petit Verdo upadne v zapomnění. Naštěstí se jí v osmdesátých letech dostalo jisté renesance, především v oblastech nových pro svět vinařství například v Kalifornii nebo Austrálii. Producenti vín začali experimentovat s odrůdou v nových prostředích a zkraje 21. století se stala odrůda běžně pěstovanou v různých částech Spojených států, Austrálie, Itálie, Španělska, Portugalska, Chile a Argentiny.

Oblasti, ve kterých se pěstování Petit Verdot těší největšímu úspěchu, mají jedno společné – horké a suché klima. V tomto nacházíme jistou podobnost s další odrůdou pocházející z oblasti Bordeaux, s Carmenère, která je taktéž úspěšně adaptovanou odrůdou vína v Novém světě.

Související produkty

Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let.
Při převzetí zboží bude ověřen váš věk.
Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
X