Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc je odrůdou bílých hroznů pocházejících ze západní Francie, která je však nyní úspěšně pěstována ve vinařských oblastech po celém světě. Ačkoli jsou tyto hrozny nejčastěji spojovány s údolím Loiry (pro jejich stěžejní úlohu v Sancerre a Pouilly-Fumé), mnohem pravděpodobněji pochází z Bordeaux, kde jsou typicky míchány s odrůdou Semillon.

Koncem 20. století došlo ve vinařském světě k dramatické změně, kdy se jedním z nejlepších producentů Sauvignon Blanc na světě stala oblast Malborough na severním konci jižního ostrova Nového Zélandu. Jejich Malborough Sauvignon Blanc mělo neskutečně rychlý vývoj a získalo skvělou reputaci.

Hrozny Sauvignon Blanc

Podstatou úspěšného prodeje vín Sauvignon Blanc je především přímočarost této odrůdy, její příchutě se zkrátka málokdy schovávají v pozadí. Tato skutečnost, spolu s provázaností rozeznaných chutí a jejich deskriptorů, dělá ze Sauvignon Blanc ideální víno pro začátky lekcí ochutnávání vína.

Klasické spektrum aroma Saouvignon Blanc sahá od trávy, kopřiv, listů černého rybízu a chřestu až po zelená jablka, angrešt a tajuplným tónům pižma a křemene. To je výrazným znakem vín z Pouilly-Fumé, kde minerální aroma vychází z vysoké koncentrace minerálů v místní vápencové půdě. Tato skutečnost, její rozpoznatelnost a stálost, vedly k tomu, že Sauvignon Blanc býval v oblasti kolem Loiry známý jako Blanc Fumé.

V kombinaci s odrůdou Semillon, tedy ve většině bílých vín z Bordeaux, vznikají jedna z nejsušších bílých vín na světě. Ačkoli jde o málo zastoupenou složku, hraje Sauvignon Blanc výraznou roli spolu s odrůdou Semillon ve vínech s označením oblasti Sauternest, což dostává tuto odrůdu na špičku vinného spektra.
Sauvignon se snadno přizpůsobí jakémukoli druhu přírodních podmínek, jde o robustní a vitální vinnou révu, která je díky svým vlastnostem mezi vinaři velmi oblíbená. Pro dosažení nejlepších výsledků upřednostňuje Sauvignon Blanc chladnou půdu. Přímý sluneční svit a sklizeň v době sucha.

Související produkty

Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let.
Při převzetí zboží bude ověřen váš věk.
Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
X