Visa Master Card Maestro Dinner Club Messenger Ulozenka Ceska Posta DPD Slovenská pošta
+420 774 869936 info@vinazportugalska.cz
Vina z Portugalska
Menu
18+

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let

Semillon

Odrůda Sémillon je jedním z neopěvovaných hrdinů světa vína. Zlaté hrozny produkují jedny z nejslavnějších francouzských sladkých vín, konkrétně Sauternes, a také skvělá suchá bílá vína z Austrálie (konkrétně z oblasti Hunter Valley). Bohužel však jen málo vín z této odrůdy, mimo těchto dvou extrémů, nepřitahuje příliš pozornost.

Pro silnou slupku těchto hroznů je charakteristické zbarvení podzimních barev vinice. Sémillon je odrůda vitální, lze jej snadno pěstovat, a ačkoli se hrozny obsype později, dozrává pak dříve než jeho běžný partner ve směsích – Sauvignon Blanc. Ačkoli hrozny mívají obvykle zlato-zelenou svěží barvu, není výjimkou najít při sklizni růžové až měděně zbarvené bobule. Samozřejmě tím není myšlena tmavá barva a pokřivený tvar, k čemuž dochází při napadení hroznů ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Tento pohled je pak pro všechny vinaře vzrušujícím naplněním očekávání.

Hrozny Sémillon

Tato odrůda hroznů pochází z oblasti Bordeaux a v 60. letech 20. století se zde pěstovala více než jakákoli jiná. Právě zde na pobřeží Atlantického oceánu vznikl nejznámější výrazný znak odrůdy Semillon – plísí borytris napadená vína Sauternes. Mlžná rána střídaná slunnými odpoledni napomáhají šíření Botyris cinerea, která vede k nasládlým dlouhověkým vínům, z nichž některá patří mezi celosvětově sběratelsky ceněná.

Při vinifikaci sladkého vína z odrůdy Sémillon můžeme dosáhnout mnoha chutí, především chutě peckovitého ovoce jako jsou meruňky, broskve, nektarinky a mango s druhotnými tóny citrusů, ořechů a medu.

Pro výrobu kvalitního suchého vína z odrůdy Sémillon je nezbytných několik specifických podmínek. Můžeme se domnívat, že právě jisté množství deště v oblasti Hunter Valley, severně od Sydney, prospívá zdejší produkci vín z odrůdy Sémillon, která nezrají v dubových sudech ale v kovových barelech. Nejlepší vína ze Sémillonu z Hunter Valley mají tak vysokou kyselost, že bývají označována jako Ryzlink Hunter Valley, ačkoli toto označení provázejí občas drobná nedorozumění. Tato vína jsou zároveň jedna z nejlépe stárnoucích bílých vín na světě.

Semillon

Vína obsahující tuto odrůdu

Monte da Ravasqueira Premium Branco

Monte da Ravasqueira Premium Branco

Bílé víno. 2013
Zářívá, jasná barva nazelenalé slámy. Aroma je bohata a hladká a připomíná zralé tro...
Doporučeno k
Bílé maso
Mořské plody
Ryba
Salát
CENA 820
Monte da Ravasqueira Superior Branco

Monte da Ravasqueira Superior Branco

Bílé víno. 2017
Zářívá, jasná citrusová barva barva s tony nazelenalé slámy. Elegantní aroma zralého...
Doporučeno k
Aperitiv
Bílé maso
Mořské plody
Ryba
CENA 295