Semillon

Odrůda Sémillon je jedním z neopěvovaných hrdinů světa vína. Zlaté hrozny produkují jedny z nejslavnějších francouzských sladkých vín, konkrétně Sauternes, a také skvělá suchá bílá vína z Austrálie (konkrétně z oblasti Hunter Valley). Bohužel však jen málo vín z této odrůdy, mimo těchto dvou extrémů, nepřitahuje příliš pozornost.

Pro silnou slupku těchto hroznů je charakteristické zbarvení podzimních barev vinice. Sémillon je odrůda vitální, lze jej snadno pěstovat, a ačkoli se hrozny obsype později, dozrává pak dříve než jeho běžný partner ve směsích – Sauvignon Blanc. Ačkoli hrozny mívají obvykle zlato-zelenou svěží barvu, není výjimkou najít při sklizni růžové až měděně zbarvené bobule. Samozřejmě tím není myšlena tmavá barva a pokřivený tvar, k čemuž dochází při napadení hroznů ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Tento pohled je pak pro všechny vinaře vzrušujícím naplněním očekávání.

Hrozny Sémillon

Tato odrůda hroznů pochází z oblasti Bordeaux a v 60. letech 20. století se zde pěstovala více než jakákoli jiná. Právě zde na pobřeží Atlantického oceánu vznikl nejznámější výrazný znak odrůdy Semillon – plísí borytris napadená vína Sauternes. Mlžná rána střídaná slunnými odpoledni napomáhají šíření Botyris cinerea, která vede k nasládlým dlouhověkým vínům, z nichž některá patří mezi celosvětově sběratelsky ceněná.

Při vinifikaci sladkého vína z odrůdy Sémillon můžeme dosáhnout mnoha chutí, především chutě peckovitého ovoce jako jsou meruňky, broskve, nektarinky a mango s druhotnými tóny citrusů, ořechů a medu.

Pro výrobu kvalitního suchého vína z odrůdy Sémillon je nezbytných několik specifických podmínek. Můžeme se domnívat, že právě jisté množství deště v oblasti Hunter Valley, severně od Sydney, prospívá zdejší produkci vín z odrůdy Sémillon, která nezrají v dubových sudech ale v kovových barelech. Nejlepší vína ze Sémillonu z Hunter Valley mají tak vysokou kyselost, že bývají označována jako Ryzlink Hunter Valley, ačkoli toto označení provázejí občas drobná nedorozumění. Tato vína jsou zároveň jedna z nejlépe stárnoucích bílých vín na světě.

Související produkty

Zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let.
Při převzetí zboží bude ověřen váš věk.
Fotografie produktů a zboží jsou ilustrativní.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
X